Zawieprzyce – efektywnie wykorzystany zespół pałacowo-parkowy
Ruiny zamku w Zawieprzycach pochodzą podobno z XIV wieku, a do epoki baroku zostały przebudowane na pałac i dobudowano oficynę, lamus, kaplicę, bramę wjazdową.Dziś to miejsce wygląda bardzo optymistycznie. Nadające się do użytku budynki są wykorzystywane na co dzień – w byłej oficynie mieści się podstawówka, w lamusie – siedziba wiejskiego domu kultury i muzeum broni białej oraz ubiorów z czasów Jana II Sobieskiego.
Położenie
25 km na północny wschód od Lublina
Współrzędne geograficzne
51.357108, 22.758415
Dojazd pociągiem
NIE
Parking
Darmowy, na terenie pałacowym za bramą
Czas zwiedzania
Minimum pół godziny plus muzeum
Informacje praktyczne
Trzeba sprawdzić wcześniej możliwość zwiedzania muzeum i kaplicy
Okolica
Można zajrzeć do miejscowości Kijany
Strona www
Przy ruinach murów jest plac zabaw dla dzieci, jest tez duże boisko. Nieopodal kaplicy, tuż nad stromą skarpą, stoją ruiny zamku, owiane mroczną legendą o okrutnej śmierci przez zamurowanie żywcem pewnej Greczynki i jej ukochanego. Na ścianie czekającego jeszcze na remont zabudowania wisi ekspozycja czarno-białych zdjęć historycznych przedstawiających życie w okolicy Zawieprzyc.
Remont kaplicy nieodpowiednia pora dnia nie ułatwiły nam wprawdzie zwiedzania dostępnych budynków od wewnątrz, ale i tak miejsce to bardzo mi się podoba. Miło jest widzieć, że teren dookoła zamku żyje, służy ludziom i mam nadzieję, że za kilka lat będzie tam jeszcze bardziej kolorowo, że połamane ławeczki czekają już w kolejce na wymianę …
Na stronie gminy Spiczyn można odbyć wirtualny spacer po ruinach zamku, kaplicy oraz muzeum. Kilka historycznych zdjęć można zobaczyć tutaj i tutaj.