Zawieprzyce – efektywnie wykorzystany zespół pałacowo-parkowy

Ruiny zamku w Zawieprzycach pochodzą podobno z XIV wieku, a do epoki baroku zostały przebudowane na pałac i dobudowano oficynę, lamus, kaplicę, bramę wjazdową.Dziś to miejsce wygląda bardzo optymistycznie. Nadające się do użytku budynki są wykorzystywane na co dzień – w byłej oficynie mieści się podstawówka, w lamusie – siedziba wiejskiego domu kultury i muzeum broni białej oraz ubiorów z czasów Jana II Sobieskiego.

Przy ruinach murów jest plac zabaw dla dzieci, jest tez duże boisko. Nieopodal kaplicy, tuż nad stromą skarpą, stoją ruiny zamku, owiane mroczną legendą o okrutnej śmierci przez zamurowanie żywcem pewnej Greczynki i jej ukochanego. Na ścianie czekającego jeszcze na remont zabudowania wisi ekspozycja czarno-białych zdjęć historycznych przedstawiających życie w okolicy Zawieprzyc.

Remont kaplicy nieodpowiednia pora dnia nie ułatwiły nam wprawdzie zwiedzania dostępnych budynków od wewnątrz, ale i tak miejsce to bardzo mi się podoba. Miło jest widzieć, że teren dookoła zamku żyje, służy ludziom i mam nadzieję, że za kilka lat będzie tam jeszcze bardziej kolorowo, że połamane ławeczki czekają już w kolejce na wymianę …

Na stronie gminy Spiczyn można odbyć wirtualny spacer po ruinach zamku, kaplicy oraz muzeum. Kilka historycznych zdjęć można zobaczyć tutaj  i tutaj.

0 Shares:
You May Also Like
Czytaj dalej

Zamek w Zaklikowie

Jakby nie patrzeć, to nic dziwnego, że zamek jest niedostępny - kiedyś każdy miał być nie do zdobycia. Ten zamek to posiadłość prywatna, zamknięta, ale siłą rzeczy wkomponowana w pejzaż nad zalewem w Zaklikowie.
Czytaj dalej