Spis treści
Starówka
Starówka Lidzbarka Warmińskiego wita nas zaproszeniem do nauki odróżniania Bramy Wysokiej od Wysokiej Bramy. Ta nowsza została wybudowana kilkadziesiąt metrów od swojej poprzedniczki, a dzisiejsze nazewnictwo je w taki właśnie wesoły sposób rozróżnia. Brama Wysoka i Wysoka Brama. Nie rozumiem, czemu owo rozróżnienie nie zostało zachowane w tłumaczeniach informacji o owych bramach na język angielski i niemiecki. Nie, żebym oczekiwała od tych języków równie swobodnego podejścia do inwersji, jakie mamy w użytkowym języku polskim, ale jakikolwiek ukłon w stronę obcojęzycznych zwiedzających osoby przygotowujące materiały informacyjne naprawdę mogły zrobić. Na tablicy czytamy: The High Gate, The Old High Gate. Zgaduj zgadula, która jest która.
Zamek biskupów warmińskich
Zwiedzanie zamku w Lidzbarku Warmińskim rozpoczynamy od wejścia na dziedziniec części hotelowo – kawiarnianej, wizualnie najświeższej. Mostkiem przechodzimy do zamku właściwego. Liczna obsługa towarzyszy nam od samej kasy i nie pozwala pominąć żadnego udostępnionego pomieszczenia. A wchodzimy po kolei do zbrojowni, do podziemi, do kaplicy i kilku sal. Czytamy szczegółowe tablice informacyjne poparte umieszczonymi w gablotach znaleziskami archeologicznymi o wszystkich etapach życia tego zamku oraz znanych osób z nim związanych – o między innymi Mikołaju Koperniku czy Ignacym Krasickim, który był ostatnim biskupem sprawującym swój urząd właśnie tutaj.
Położenie
pl Zamkowy, Lidzbark Warmiński
Współrzędne geograficzne
54.12584298, 20.58342452
Dojazd pociągiem
NIE
Parking
Parking bezpłatny
Czas zwiedzania
Minimum 2 godziny
Strona www
W jednej z sal jest też nimi prezentacja multimedialna, ale niestety w porównaniu z tą w zamku w Kętrzynie, tutaj nie wykorzystano potencjału nowoczesnych technologii. Głos jest niezsynchronizowany z obrazem ani ze światłem. Wierzę jednak, że to jest drobiazg, który zostanie szybko poprawiony.
Na krużgankach widzimy zachowane pozostałości oryginalnych malowideł ściennych. Przy nich ustawione są tablice z ich wizualizacją – można sobie porównać.
Jeżeli naprawdę chcecie się wczytać we wszystkie tablice, dwie godziny to minimalny czas, jaki musicie sobie zarezerwować na zwiedzanie zamku w zakresie wystawy stałej.
Na najwyższych piętrach jest wystawa sztuki współczesnej – na to trzeba sobie czas doliczyć osobno.
Jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem, indywidualnie i grupowo oraz brania udziału w warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim. Aktualne informacje są na stronie https://lidzbark.muzeum.olsztyn.pl/1080,zamek-lidzbarski.html
Chwila czasu może być też potrzebna na znalezienie miejsca do parkowania. Byliśmy tu w południe w dzień powszedni, a mimo to ledwo udało nam się wcisnąć auto w zatoczkę w okolicy rynku. Swoją drogą – warto się pięć minut po rynku przespacerować. W przeciwieństwie do wielu nowoczesnych klombowisk zamienionych w ogródki piwne rynek w Lidzbarku fragment rynku zachował swój pozytywnie peerelowski klimat – wśród niewysokich bloków jest bardzo obficie obsadzony kwiatami i ozdobnymi trawami skwer. Takich zadbanych mamy coraz mniej!