O projekcie

Ruiny zamków, które są nieodłączną częścią krajobrazu Polski, od dawna przyciągały wzrok ludzi wędrujących obok nich. Niezależnie od tego, czy wznosiły się na wyniosłych i niedostępnych wzgórzach, czy też rysowały się na nizinnych łąkach wśród błot i rozlewisk rzecznych, oddziaływały na ludzką wyobraźnię.

Wstęp Bohdana Guerquinna “Zamki w polsce”.

Ile w Polsce jest zamków? Ile kamieni musi zostać odkopanych, żeby można było nazwać je ruiną warowni? Jakie kryteria musi spełniać obiekt, żeby nazwać go pałacem? W granicach których krajów na dzisiejszej mapie Europy leżą polskie zamki?

Na szczęście, są to pytania bez jednej odpowiedzi. Dzięki temu można tworzyć własne zestawienia według wybranych kryteriów. Najobszerniejsze wydania opisują około pięciuset obiektów, my do tego projektu wybraliśmy 86. Jak Toyota GT 86, aktualny teleportator zawodowy Pawła.

Projektanci tego samochodu, kreśląc go na deskach, z chęci nawiązania do kultowego samochodu Toyota Corolla AE 86 z lat osiemdziesiątych umieścili rodzynki dla fanów: średnica i skok tłoku mają po 86 mm, szerokość chromowanych końcówek wydechu także wynosi 86 mm. 

Tak zrodził się w naszych głowach projekt 86 zamków zwiedzanych Toyotą GT 86. Osobiście sprawdzimy, dokąd da się dojechać na niskim zawieszeniu. Będzie zabawa!

Dla tych z Was, którzy przez mgłę pamiętają, co było na historii w szkole, polecamy poniższy krótki film Tomasz Bagińskiego, mistrza współczesnej polskiej animacji, przygotowaną na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju.

A oto nasza lista wybranych 86 zamków w Polsce »