Zamek krzyżacki w Przezmarku, pierwotnie wzniesiony z drewna w drugiej połowie XIII wieku, został rozbudowany z cegły za sprawą komtura dzierzgońskiego, Lutera z Brunszwiku, w latach 1316-1331. Powstał na miejscu wcześniejszego grodu pruskiego i początkowo służył jako rezydencja prokuratora krzyżackiego, a później wójta. Mimo swojego strategicznego położenia, zamek był zdobywany i niszczony w różnych konfliktach, jednak zawsze powracał w ręce Zakonu Krzyżackiego.

Od 1508 roku zamek był w posiadaniu biskupów pomezańskich, a od 1521 roku znalazł się w rękach prywatnych rodzin von Egmon i von Werdte. W latach 80. XVI wieku przeszedł kolejną przebudowę, by stać się rezydencją, a nie tylko warownią. Podczas potopu szwedzkiego zamek służył jako kwatera szwedzka. W kolejnych wiekach obiekt popadał w ruinę, a jego dalszy upadek przyspieszyła rozbiórka murów na potrzeby innych budowli.

W 1935 roku podjęto prace konserwatorskie i porządkowanie ruin, a w 1958 roku wieża i część obiektów na przedzamczu zostały zaadaptowane na ośrodek wczasowy, a teren wokół zamku był wykorzystywany jako pole namiotowe.

Obecnie ruiny zamku w Przezmarku przeszły w prywatne ręce Ryszarda i Jolanty von Pilachowskich, którzy przeprowadzili się z Warszawy. Małżeństwo postawiło swój dom przy zamku, na terenie średniowiecznego budynku przykuchennego i cały czas pracuje nad wzbogacaniem zamkowej wystawy. Zamek jest otwarty dla turystów, którzy mogą zwiedzać jego zabytkowe wnętrza.

0 Shares:
You May Also Like
Czytaj dalej

Zamek w Zaklikowie

Jakby nie patrzeć, to nic dziwnego, że zamek jest niedostępny - kiedyś każdy miał być nie do zdobycia. Ten zamek to posiadłość prywatna, zamknięta, ale siłą rzeczy wkomponowana w pejzaż nad zalewem w Zaklikowie.
Czytaj dalej