Zamek

Na wschodnim brzegu rzeki Liwnicy, otulony bujnymi lasami, tkwi spokojny Szymbark. Mały, urokliwy zakątek, którego skarbem są nie tylko malownicze krajobrazy, ale także zabytkowe ruiny zamku, które przemawiają do wyobraźni i historii.  

Historia Zamku Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku sięga XIV wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Insygnia daty budowy, umieszczone nad bramą wjazdową, wskazują na rok 1386. Jednakże istnieje pogląd, że prace budowlane mogły się rozpocząć nawet wcześniej, w XIII wieku, na miejscu dawnego grodu Prusów.

Mury, osiem baszt, ufortyfikowana brama oraz fosa z drewnianym mostem zwodzonym chroniły zamek, który miał być rezydencją, ale musiał się bronić w czasie częstych wojen z Krzyżakami. Mimo budowania umocnień i odpierania kolejnych ataków w końcu został poddany polskiej armii prowadzonej przez Stanisława Kostkę w 1520 roku, bez walki. W kolejnych wiekach zmieniał wielokrotnie właścicieli, przechodząc m.in. w ręce Hohenzollernów i rodziny Finckenstein.

Podczas II wojny światowej zamek był użytkowany przez SS i Armii Czerwoną, a po wycofaniu się wojsk radzieckich został spalony wraz z całym wyposażeniem. Miał zostać odbudowany na potrzeby ośrodka dla niewidomych dzieci, ale z braku funduszy projekt ten nie został zrealizowany.

Aktualnie zamek jest imponujących rozmiarów ruiną, która od lat dziewięćdziesiątych jak na tego typu obiekt zdołała przeżyć imponująca serię wzlotów i upadków. W latach dziewięćdziesiątych był planem filmowym, kręcono w nim sceny do filmu „Król Olch”, a w 2017 roku został wystawiony na licytację komorniczą. Jeszcze w 2021 roku witał turystów zamkniętą bramą i stróżem, który uprzejmie informował, że na teren ruin wejść nie wolno. Dziś Fundacja Zamek Szymbark https://fundacjazamekszymbark.pl/ organizuje koncerty, wydarzenia kulturalne i dokłada mnóstwa starań, żeby rutyny zamku w Szymbarku były pełne życia.

0 Shares:
You May Also Like
Czytaj dalej

Zamek w Zaklikowie

Jakby nie patrzeć, to nic dziwnego, że zamek jest niedostępny - kiedyś każdy miał być nie do zdobycia. Ten zamek to posiadłość prywatna, zamknięta, ale siłą rzeczy wkomponowana w pejzaż nad zalewem w Zaklikowie.
Czytaj dalej