Zamek biskupów pomezańskich w Prabutach, którego korzenie sięgają XIII wieku, był niegdyś ważną siedzibą duchownych i książąt Prus. Służył jako rezydencja biskupów aż do sekularyzacji Prus w 1525 roku. Następnie, jako jedna z siedzib księcia Prus, przeszedł przez kolejne transformacje.
Położenie
ul. Zamkowa, Prabuty
Współrzędne geograficzne
53.79537905, 19.22704922
Dojazd pociągiem
TAK
Parking
Parking bezpłatny
Czas zwiedzania
Minimum 25 minut
Strona www
Po pożarze w 1688 roku, część budynków została odbudowana jako koszary, lazaret i magazyny. Kolejny pożar, który miał miejsce w 1787 roku, przyniósł kolejne zniszczenia, po których odbudowano jedynie nieliczne budynki wojskowe. A szkoda, bo to miejsce stanowi nie tylko fascynujący zabytek, ale także punkt widokowy na malownicze jezioro Liwieniec, które kiedyś sięgało pod same mury zamku, co pełniło ważną rolę w jego funkcjach obronnych.
W ostatnich latach podjęto szereg działań, żeby wydobyć z pozostałości zamku tak dużo, jak to możliwe, choć pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Archeolodzy dążą do odsłonięcia pozostałości zamku, a w planach jest utworzenie tarasu widokowego na tę piękną okolicę. W 2009 roku została odsłonięta makieta Zamku Biskupów Pomezańskich. Ta imponująca replika w wymiarach 4,5 m x 5 m, w skali 1:16, szczegółowo odzwierciedla wygląd tej wspaniałej budowli z okresu jej świetności, choć dziś i ona wymaga też konserwacji, bo powoli zaczyna dzielić losy oryginalnego zamku, który ma przedstawiać. Mimo wszystko warto obejrzeć makietę, bo jest przykładem ciekawego podejścia do rewitalizacji zniszczonych zabytków, i w takiej skali i formie nieczęsto stosowanym narzędziem do poznawania historii i architektury.