Zamek w Ciechanowie, wybudowany około roku 1355, był świadkiem burzliwych wydarzeń na Mazowszu, będącym wówczas osobnym księstwem. W okresie rozbicia dzielnicowego na Mazowszu panował książę Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich. Zamek, w formie prostokąta o wymiarach 48 x 57 metrów, pełnił funkcję obronnego zamku granicznego. Podczas najazdów litewskich na Mazowsze Ciechanów był dwukrotnie palony. Jednakże zamek był praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogów. W okresie panowania księcia Janusza I, syna Siemowita, zamek przebudowano na rezydencję książęcą. Poziom dziedzińca został podniesiony a fortyfikacje wzmocnione.   

Po śmierci Janusza II w 1495 roku zamek zaczął popadać w ruinę i stopniowo tracił na znaczeniu. W połowie XVII wieku, podczas potopu szwedzkiego, zamek został zajęty przez Szwedów i spalony. W XIX wieku Prusacy rozebrali wnętrze zamku, pozostawiając jedynie zewnętrzne mury. Dopiero w latach 60. XX wieku rozpoczęto proces odbudowy zamku, który obecnie jest obiektem muzealnym. Badania archeologiczne prowadzone na terenie zamku odsłoniły konstrukcje z XIII wieku. Dzięki staraniom Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zamek staje się ważnym punktem kulturalnym i turystycznym na mapie regionu.

Dziś — po rewitalizacji zamku przeprowadzonej w latach 2007-2013 — możemy obejrzeć wystawę pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok”. Wystawa przybliża historię Mazowsza jako niezależnego księstwa. Rozpoczynając od rządów księcia Konrada Mazowieckiego, a kończąc na inkorporacji ziem do Polski w roku 1526, wystawa kompleksowo prezentuje najważniejsze wydarzenia i postacie tego okresu. Zwiedzający mogą zapoznać się z dziejami władców i wyrażeniami, które kształtowały losy Księstwa Mazowieckiego. Wystawa odkrywa też świat legend, w tym tę o smoku mazowieckim, symbolizującym potęgę i tajemnicę tych ziem.

Dla tych, którzy nie przepadają są klasycznym zwiedzaniem i muzeami, zamek ma przyjazną ofertę. Na zamku w Ciechanowie można zorganizować wyjątkowe urodziny po szlachecku lub rycersku, które przeniosą uczestników w magiczną atmosferę dawnych czasów. To doskonała okazja, aby przeżyć niezapomniane chwile w otoczeniu historycznych murów zamkowych, spróbować szlacheckich przysmaków i uczestniczyć w atrakcjach inspirowanych kulturą średniowiecza.

Ponadto, zamek w Ciechanowie to idealne miejsce do zrealizowania sesji zdjęciowej w wyjątkowym otoczeniu. Malownicze mury, tajemnicze zakamarki i historyczne detale stanowią doskonałe tło dla niezwykłych fotografii, które będą wyjątkową pamiątką na lata.

0 Shares:
You May Also Like
Czytaj dalej

Zamek w Zaklikowie

Jakby nie patrzeć, to nic dziwnego, że zamek jest niedostępny - kiedyś każdy miał być nie do zdobycia. Ten zamek to posiadłość prywatna, zamknięta, ale siłą rzeczy wkomponowana w pejzaż nad zalewem w Zaklikowie.
Czytaj dalej