Co roku setki, bądź nawet tysiące Polskich turystów przemierza drogę z Polski nad Adriatyk. Część z nich kieruję się na półwysep Istrii czy do wysp leżących w zatoce Kvarnerskiej, przemieszczając się ekspresowym tempem przez Słowenię i po drodze omijając piękne zabytki tego malowniczego kraju.

Zachodnia Słowenia

W tym wpisie chcemy zarekomendować Wam osiem zamków leżących w zachodniej części Słowenii, – dla tych z Was, którzy mogą pozwolić sobie na nieco zboczenie na zachód od tradycyjnego szlaku przecinającego Słowenię czyli korytarza Graz – Maribor – Zagrzeb.

Zamek Bled

Jeden z najważniejszych miejsc turystycznych Słowenii to miejscowość Bled leżącym nad jeziorem o tej samej nazwie. Przepiękne widoki malowniczego jeziora, wyspa z kościołem oraz górujący 130 metrów nad poziomem jeziora majestatyczny zamek to jedno z najbardziej urokliwych miejsc wypoczynkowych w całych Alpach.

Zamek Bled
ZAMEK BLED

Zamek w Bledzie jest według zapisów historycznych najstarszym zamkiem w Słowenii. Pierwszy zapis sięga 1011 roku, kiedy to nazywał się Castellum Veldes.

Bilety pojedyncze:
 • Dorośli 11,00 €  
 • Uczniowie i studenci (16 – 25 lat) 7,00 €
 • Dzieci do 14 lat 5,00 € 

http://www.blejski-grad.si/blejskigrad

Zamek Kamen

Jego początki sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to na wysokiej skalne wzniesiona została romańska wieża obronna. Wiek później w jej sąsiedztwie wybudowano warowny budynek mieszkalny, który w XV wieku rozbudowany został przez hrabiów Celje.

W XVI wieku obie budowle zostały połączone ze sobą, tworząc potężną twierdzę. Warownia przyjęła wtedy swój ostateczny kształt. Po utraceniu swojego strategicznego znaczenia w XVIII wieku zamek został opuszczony i od tego czasu pozostaje w stanie malowniczej ruiny.

Zamek KAMEN

https://www.radolca.si/en/attractions/cultural-and-historical-sites/castles-and-mansions/kamen-castle

Ruiny zamku Smlednik

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku. Stworzony został w stylu renesansowym i posiadał potężną wieżę obronną, otoczoną fosą. Następnie rozbudowano obiekt, powiększając go o dodatkowe budynki włączone w mury obronne, dzięki czemu nadano warowni kształt trapezu. Po trzęsieniu ziemi w XVI wieku, zamek odbudowano i dodano mu kondygnację mieszkalną. W XVII wieku został odrestaurowany, natomiast pół wieku później opuszczony i popadł w ruinę.

RUINY ZAMKU SMLEDNIK

Zamek Jable

Pierwsze wzmianki o zamku w Jable pochodzą z 1268, ale jego obecna struktura została zbudowana przez szlachetnego rodu Lamberg około 1530. Ostatnie poważne zmiany datowane są po trzęsieniu ziemi w 1895 roku. Bogate wyposażenie zostało utracone podczas II wojny światowej. Gruntownie odremontowany w latach 2000-2004. W chwili obecnej zamek jest własnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Zamek jest otwarty dla zwiedzających co drugą sobotę o godzinie 11:00

http://www.jable.si/predstavitev-gradu

Zamek Kromperk

Kromberk castle in Slovenia, Europe

Zamek prezentuje stałe wystawy sztuki i historii kultury. W otoczeniu pięknego parku na terenie zamku znajduje się amfiteatr i lapidarium na świeżym powietrzu.

Na początku XIII wieku hrabia Henrik z Dornberk zbudował oryginalny zamek. Został on zniszczony w obu wojnach światowych, ale stopniowo powrócił do dawnej świetności. Dziś jest siedzibą muzeum regionalnym Goriški muzej.

https://www.goriskimuzej.si/en/permanent-exhibitions/kromberk-castle

Zamek Ljubljana

Centralnym punktem zainteresowania w Lublanie jest Wzgórze Zamkowe. Badania archeologiczne potwierdzają, że pierwszymi , którzy zbudowali fortyfikacje na tym wzgórzu byli Celtowie. Następnie przybyli tu  Illyrianie a potem Rzymianie. Początki zamku średniowiecznego sięgają IX wieku, aczkolwiek pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi dopiero z roku 1144. W tym czasie gościł tu prowincjonalny władca Spanheim, który wybijał swoje monety.

Zamek w LUBLANIE

Zamek został rozbudowany po trzęsieniu ziemi w 1511, a następnie w czasie dalszych prac prowadzonych w XVII w.

Budowla ta do początku XVII wieku była siedzibą prowincjonalnych władców, by następnie przejść w zarząd prowincjonalnego garnizonu oraz więzienia. Obecnie renowacja zamku jest prawie zakończona.

Będąc tu warto też wejść na XIX-wieczną wieżę zamkową i przespacerować się wzdłuż wałów. Roztacza się stąd wspaniały widok na Stare Miasto i śródmieście.

Nowoczesna kolejka linowa oferuje spektakularne widoki i świetnie sprawdza się jako szybkie i wygodne połączenie z centrum miasta.

Bilety do zamku:
 • Dorośli 10,00 €  
 • Dzieci (7-18 lat) i studenci, seniorzy: 7,00 €
Bilety na kolej linowa:
 • Dorośli 4,00 € (w dwie strony), 2,20 € (w jedną stronę)  
 • Dzieci (7-18 lat) i studenci, seniorzy: 3,00 € i 1,50 €

Dostępne są też bilety łączone na obie atrakcję w promocyjnej cenie, oraz bilety z przewodnikiem audio., Dla rodzin z dziećmi są także przygotowane tańsze bilety rodzinne (min. 2 osoby dorosłe i 1 dziecko 7-18 lat)

https://www.ljubljanskigrad.si/sl/ljubljanski-grad/

Park Tivoli

Będąc w Lublanie oprócz zwiedzania starego miasta, placu Prešerena, Ratusza, Katedrę czy mostu Smoków (Zmajski most) warto wybrać się do parku Tivoli.

PAŁAC W PARKU TIVOLI

W samym sercu parku zbudowany został na początku 17-tego stulecia przez Jezuitów, aczkolwiek jego początki sięgają XIII wieku – pałac Tivoli. Po rozwiązaniu zakonu obiekt stał się letnią rezydencją Biskupa Lublany. W Połowie XIX wieku przeszedł na własność austriackiego Marszałka Polnego Radetzkyego, który nadał mu dzisiejszy wygląd. Aktualnie mieści się tutaj Międzynarodowe Centrum Sztuk Grafiki.

Zamek Gewerkenegg

To jedyny zamek w Słowenii, który nigdy nie był siedzibą feudalną. Wzniesiono go w 1 połowie XVI wieku na potrzeby administracji rozwijającej się kopalni. Do dziś zachował renesansowo-barokową formę z wewnętrznym arkadowym dziedzińcem i charakterystyczną wieżą zegarową. W XVIII wieku dodatkowo ściany ozdobiono kolorowymi malowidłami. Na pierwszym i drugim piętrze mieści się ciekawe muzeum miasta ukazujące dzieje tutejszej kopalni, lokalne rzemiosło (koronki) oraz partyzanckie losy w czasie II wojny światowej.

ZAMEK Gewerkenegg

Bilety pojedyncze:
 • Dorośli 4,00 € (w sezonie 7,00 €) 
 • Uczniowie i studenci 3,00 € (w sezonie 5,00 €) 

https://www.muzej-idrija-cerkno.si

Zamek Predjama

Jeden najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości to Zamek Predjama. Osadzony od ponad 700 lat na 123 metrowym klifie stanowił potężną, doskonałą kryjówkę obronną prostego rycerza-rebelianta, barona-rabusiów i bohatera wielu legend o imieniu Erazm z Predjama.

To romantyczna legenda o rycerzu, który walczył podczas wieloletniego oblężenia zamku o miłość swojej wybranki. Choć rycerz Erazm słynął z odwagi i był uważany za niepokonanego, legenda głosi, że stracił życie w mało chwalebny sposób, w łazience, na skutek zdrady swojego sługi.

Jedną z najciekawszych atrakcji, oprócz komnat mieszkalnych, lochów, okazów broni, obrazów, rzeźb jest tunel Erazema, który mogą przebyć tylko najodważniejsi turyści.

Bilety pojedyncze:
 • Dorośli 13,80 € (w sezonie 14,90 €) 
 • Uczniowie i studenci (16 – 25 lat) 11,00 € (w sezonie 11,90 €) 
 • Dzieci od 6 do 15 lat 8,30 € (w sezonie 8,90 €) 
 • Dzieci do 5 lat 1,00 €

https://www.postojnska-jama.eu/pl/zamek-predjama

Jak dojechać?

Zamiast skręcać z autostrady A2 w okolicach Grazu na Słowenię, powinieneś dalej nią kierować się do Villach. Odcinek ten jest bardzo malowniczy – pełno tu mostów i tuneli. Następnie skręcamy w autostradę A11 która kieruje do Tunelu Karawnki (Karawankentunnel) o długości 7864m, niestety jest dodatkowo płatny (od 7.40 €). Alternatywą jest kręta droga 91, w którą trzeba skręcić w okolicach Klagenfurtu. W pierwszej kolejności kierujemy się do miejscowości Bled, gdzie zaczynamy proponowaną przez Nas trasę zwiedzania.

W drodze na Adriatyk-Zamki w Słowenii

Inspiracja

W naszej opinii, aby obejrzeć podane wyżej zamki, trzeba zarezerwować sobie dodatkowe 3-4 dni w trasie nad Adriatyk. Nocleg najłatwiej znaleźć w okolicy miasteczka Bled, stolicy Lublany lub w okolicach Postojnej Jamy.

Polecamy Wam dodatkowo skusić się na niezapomnianą wycieczkę podziemną kolejką w Jaskini Postojnej i zobaczenia fascynującego, podziemnego raju ukształtowanego przez kropelki wody na przestrzeni milionów lat.

0 Shares:
You May Also Like