Rytwiany przez wiele wieków były ważnym miejscem, a zamek pozostawał w rękach ważnych osobistości. Dziś jest to przeciętna, niewielka miejscowość, ale moim skromnym zdaniem Rytwiany wyciągnęły ze swojego historycznego potencjału, ile mogły, żeby dziś miło się prezentować.

Z zamku zostało niewiele – niewielki fragment muru, zupełnie niewskazujący na to, jak budowla mogła kiedyś wyglądać. miasto wyjątkowo się postarało i dookoła ruin został założony park. W parku wzdłuż ścieżek stoją naturalnej wielkości rzeźby dwunastu osób związanych z Rytwianami od początku ich istnienia. Na tablicach można przeczytać kilka zdań na temat każdej z nich, poznać charakterystyczne fakty z ich życia i nawiązania do osób i miejsc znanych większości polaków.  Wersja cyfrowa tych informacji jest zamieszczona też na stronie gminy.

W parku jest też plac zabaw dla dzieci stylizowany na zamkowe wieże. Część parku jest jeszcze w remoncie. Całość stanowi bardzo miłe i spokojne, a zarazem ciekawe miejsce, gdzie można i odpocząć, i poznać przeszłość tego miejsca podaną w przystępny sposób. Brawo Rytwiany! 

Polecam park z ruinami zamku w Rytwianach na wzbogacający i wyciszający spacer szczególnie tym uparciuchom, którzy zdołali wcześniej przebrnąć przez zatłoczone Kurozwęki.

0 Shares:
You May Also Like
Czytaj dalej

Zamek w Zaklikowie

Jakby nie patrzeć, to nic dziwnego, że zamek jest niedostępny - kiedyś każdy miał być nie do zdobycia. Ten zamek to posiadłość prywatna, zamknięta, ale siłą rzeczy wkomponowana w pejzaż nad zalewem w Zaklikowie.
Czytaj dalej